<< BLOG

Dış Mekan Aydınlatmalarını Nasıl Planlamalı? / Ayrım Yaser Talu


Dış Mekan Aydınlatmalarını Nasıl Planlamalı? / Ayrım Yaser Talu

 / Bahçe aydınlatması planlanırken öncelikli olarak aydınlatma gereksinimlerini işlevlerine göre tanımlamak doğru bir yaklaşım olacaktır; örneğin bahçede dekoratif olarak vurgulanması gereken elemanların belirlenmesi gerekir. Bunlar ağaçlar, çalılar, havuz ya da peyzaj elemanları olabilir. Ayrıca hem yönlendirme hem de güvenlik amaçlı olarak yürüyüş yollarının ve varsa eğer basamakların aydınlatmasına dikkat edilmeli. Genel aydınlatma amaçlı olarak duvar aplikleri tercih edilebilir.

Açık havada yemek için avlu aydınlatması gözden kaçırılmaması gereken bir diğer konu. Burada peyzaj alanına uygun çözümler yaratılmalı. Örneğin dış mekanlarda kullanılabilen dekoratif lambaderler tercih edilebilir. Eğer barbekü alanları varsa ne pişirdiğimizi görmek için burada da bir ışık planlaması gerekecektir; böyle bir alanda bir ağaç dalına asılı fener dahi iş görebilir.

Genel olarak gözü yormayacak soft ve atmosferik bir ışık tasarımı hem mekanı tanımlanmada hem de görsel konfor anlamında faydalıdır.   Tüm bu planlamalar farklı ışık senaryoları oluşturmak adına farklı anahtarlamalar ile yapılabilir.